top of page

למי טיפול מתאים?

סטודנטים

תקופת הלימודים, שלרוב מתרחשת בשנות ה-20 לחיים, היא תקופה חשובה בחיים.  זוהי תקופה של התפתחות ושל צמיחה, בה מתעצבת תפיסת העולם ולרוב מתקבלות החלטות משמעותיות שילוו אותך בהמשך החיים.


לצד ההישגים וההצלחות, תקופה זו עשויה להביא עמה גם לחצים רבים, שכן מדובר בתקופה עשירה בחוויות, הכרויות ראשוניות ושינויים משמעותיים. לחצים אלו יכולים להוביל לירידה במצב הרוח, חוסר מוטיבציה, קשיי ריכוז, פגיעה במערכות יחסים ועוד.


טיפול הוא הזדמנות לעצור לרגע, להבין מהן הסיבות לקשיים, ולחשוב יחד על דרכי התמודדות עם האתגרים השונים.

זוגיות

האפשרות להיות בקשר אינטימי וקרוב  מעמתת את האדם עם חלקים בתוכו שלא תמיד קל לו להיות עימם במגע. ישנם אתגרים רבים איתם אנו עשויים להתמודד סביב נושא הזוגיות, בין שמדובר בזוגיות חדשה, זוגיות ארוכת שנים, קושי למצוא מערכת יחסים מתאימה או חששות מקרבה ואינטימיות.


הרצון או הציפייה להיות בקשר שעונה על צרכים רבים כל כך, עשוי לעורר תגובות קשות של ריחוק, כעסים ותסכולים.


טיפול מאפשר להעלות מעל לפני השטח את הקונפליקטים הבינאישיים, להבין את הדפוסים המפעילים אותנו בתוך מערכות יחסים קרובות ואינטימיות, ובכך לסייע לנו לקיים קשרים באופן שיהיה יותר פתוח ובריא עבורנו. 

הורות

המעבר להורות הוא אחד השינויים המשמעותיים שהאדם עובר במהלך חייו. שינוי זה מלווה ברגשות מגוונים ועוצמתיים ובהתמודדות עם אתגרים וחלקים בנפש שלא היו מוכרים עד כה. ההזדהות עם הילד עשויה להיות חזקה, כך שלעיתים יהיה קשה להפריד בין הצורך של הילד לבין זה של ההורה, במיוחד כשלא פעם עולים גם חוויות וזיכרונות מהילדות של ההורה.


המעבר להורות מעלה גם תהיות רבות בנוגע להשפעה של ההורות על הזוגיות, על  הקריירה של ההורים ועל תחושת החופש שלהם. כמו כן, ההורות מעלה שאלות בנוגע למענה המתאים לילד בשלל סיטואציות מורכבות לאורך חייו.


האפשרות להעלות שאלות אלו, לחשוב עליהן ולקבל סימני דרך יכולה להתקיים במסגרת של טיפול פרטני או בהדרכת הורים.

גיל ההתבגרות

תקופת ההתבגרות יכולה להיות מורכבת עבור המתבגרים/ות והוריהם. שנים אלו הן תקופת מעבר מילדות לבגרות, בה מתמודדים/ות הנערים/ות עם גיבוש זהות ועצמאות בנפרד מהוריהם, במקביל לאתגרים חברתיים ולימודיים לא פשוטים.


תקופה זו יכולה לכלול סערות רגשיות ותנודות קיצוניות במצב הרוח. המתחים בגיל זה הם טבעיים ויכולים להיות מוכלים במסגרות השונות, אך לעיתים, כאשר העוצמות הרגשיות גבוהות מאוד, יכולים מתחים אלה לפגוע בתפקוד ובקשרים החברתיים והמשפחתיים הקרובים.


הטיפול יכול להוות עבור הנערים/ות מקום בו הם יכולים לחשוב את עצמם ולהבין את המקום שלהם בעולם בתוך הטלטלות שהם/ן עוברים/ות.

ילדים

באופן טבעי, ילדים עוד מתקשים בביטוי מילולי של קשייהם, ולכן הם עשויים לבטאם בדרכים חלופיות. בעיות התנהגותיות, עיכוב התפתחותי, קשיי השתלבות חברתית ו/או במסגרות, ביטויים רגשיים כמו עצבנות, רוגז, התנגדות והתנהגות רגרסיבית, כולם עשויים להיות ביטויים למצוקה בקרב ילדים.


לצד הטיפול במצוקת הילד, הכולל ניסיון להעניק לו סביבה נעימה ונוחה לבטא את עצמו ועבודה על יצירת קשר ותקשורת, טיפול בילדים כולל ליווי של ההורים, שכן הם הגורם המטפל המשמעותי בחייו של הילד.

דיכאון

דיכאון הוא חוויה כללית שעוטפת את האדם, בה הוא מרגיש כי רוח החיים נשאבה ממנו. דיכאון שונה מירידה במצב רוח אותה חווים רוב האנשים במהלך חייהם.


כמה מהסממנים המרכזיים בדיכאון הם ירידה בערך העצמי ותחושה כי קיים תהום בין האדם לבין שאר האנשים – גם אלו הקרובים אליו ביותר. האדם הנמצא בדיכאון חש כי הוא אינו מובן, מתקשה לתאר את החוויה במילים, וחווה מועקה בעוצמה גבוהה שגורמת לסבל.


דיכאון עשוי לפרוץ בעקבות משבר, פרידה, אובדן או חוויה טראומטית, אך יכול גם להפציע ללא כל סיבה נראית לעין. מאוד חשוב לא להישאר לבד עם הדיכאון, למרות שאדם מדוכא יעדיף פעמים רבות להישאר לבדו וירגיש כי הוא מהווה נטל על סביבתו.


בטיפול אפשר יהיה תחילה לשהות עם הדיכאון, ולאט לאט לנסות להבין מהם השורשים שלו במטרה להוביל לשיפור במצב הרוח.

חרדה

חוויה של מתח, חוסר שליטה ולחץ, באה לידי ביטוי בסימפטומים פיסיים (דפיקות לב מואצות, הזעה, התכווצות שרירים) ונפשיים (מתח, עצבנות, מחשבות קטסטרופליות שלא עוזבות).


לא תמיד אדם מודע לכך שהוא חווה חרדה ולא תמיד הוא תופס את מידת האינטנסיביות שלה.


חרדה היא תופעה נפוצה למדי, כל אחד חווה פחד וחרדה לאורך חייו. אולם, החרדה הופכת לבעייתית כאשר העוצמה שלה גבוהה וכאשר היא מונעת מאתנו לנהל אורח חיים תקין. לעיתים החרדה יכולה להיות איתות של הנפש על קונפליקט פנימי לא פתור, שמאלץ אותנו לעצור ולהבין לעומק את המשמעות שלו.


בטיפול נוכל להבין ולתת מילים לפחד המאיים שיכול לתפוס אותנו במצבים לא צפויים.

bottom of page